Sokaktaki Topun Peşinde

Konu: Neşeli Mahalle’de yaşayan Mert, Elif, Can ve Zeynep isimli dört arkadaş, sokakta top oynamaktan büyük keyif alır. Bir gün, Zeynep’in elinden kaybolan topu bulmak için büyük bir maceraya atılırlar.

Bir zamanlar, Neşeli Mahalle’de yaşayan bir grup çocuk vardı. Bu çocuklar, her gün sokakta bir araya gelir ve en sevdikleri oyunlardan birini oynarlardı: top oynamak! Günlerinin büyük bir kısmını sokakta geçiren bu eğlenceli çocuklar, birlikte geçirdikleri zamanın tadını çıkarır, bol bol güler ve maceralara atılırlardı.

Sokak, çocukların topla oynadığı yerdi. Toplar, neşeli çığlıklar eşliğinde havada uçuşurdu. İşte o günlerden birinde, masalımızın kahramanları Mert, Elif, Can ve Zeynep, sokakta toplarıyla oynarken büyük bir maceraya doğru yol aldılar.

Her zamanki gibi top oynayan dört arkadaş, birbirlerine takılarak keyifli bir oyun oynamaya başladılar. Mert’in topunu Elif havada süzülürken hızla yakalayıverdi. Can, çabuk zekasıyla topu Elif’in ellerinden alıp Zeynep’e pas atmak istedi. Ancak bir şeyler ters gitti. Top, Zeynep’in elinden kayıp yola fırladı ve parktaki ağaçların arkasında kayboldu.

Kahramanlarımız bir an şaşkınlık içinde birbirlerine baktılar. “Top nereye gitti?” diye haykırdı Mert. Hep birlikte parka doğru koşmaya başladılar. Parkta dolaşan çocuklarla birlikte topun izini sürmeye çalıştılar. Fakat ne yazık ki, topu bulamadılar.

Üzgün bir şekilde geri dönerken, ilginç bir ses duyuldu. “Merhaba, ne arıyorsunuz?” diye sordu sesin sahibi. Çocuklar sesin geldiği yöne baktıklarında, bir çocuğun onlara doğru koştuğunu gördüler. Çocuğun adı Mehmet’ti ve onun da bir topu kaybolmuştu.

Çocuklar Mehmet’e yardım etmeye karar verdi. Topu okul yakınında kaybolmuştu. Onunla birlikte okula giden çocuklar, topu okul bahçesinde ağaca takılmış şekilde buldular. Topu kurtardıklarında, arkadaşlarına minnettar kaldı.

Dönüş yolunda Mehmet, çocuklara teşekkür etti. “Size bir sır vermek istiyorum,” dedi Mehmet heyecanla. “Eğer akşam yıldızlarla konuşursanız, onlar size bir şekilde cevap verir.”

Çocuklar Mehmet ile vedalaşıp eve doğru yürümeye başladılar. Akşam olduğunda, çocuklar yıldızların altında toplandılar. Gökyüzündeki yıldızları izleyerek onlara gizli dileklerini söylediler. Bir müddet daha çimlerin üzerinde oturup vakit geçirdiler.

Vakit geç olunca eve gitmek için yola koyuldular. Eve giderken parkın yanından geçiyorlardı ki kayıp olan topu gördüler. Bu durum karşısında bir seslik oldu ve hepsi birbirine bakıverdi. Sonra Elif gizli dilek olarak topu dilediğini söyleyince hep birlikte neşe ve kahkahalarla gülmeye başladılar. Elif’in dileği acaba yıldızlar tarafından kabul mu edilmişti diye düşündüler.

Bu yaşadıkları olaydan sonra Mert, Elif, Can ve Zeynep için topun komik bir anısı vardı. Top artık onların adeta bir arkadaşı gibi olmuştu.

Benzer Masallar